دایناسور ها
Wiki

دیلوفوسورس (dilophosaurus)

دیلوفوسورس یا سوسمار دو تاج، دیرینه‌شناسان طول این دایناسور را حدود 7 متر و ارتفاع آن را حدود 5/2 متر تخمین زده‌اند و همچنین وزن این دایناسور را 400 کیلوگرم تعیین کرده‌اند. البته فسیل‌هایی از این دایناسور در اندازه‌های یک خرس قهوه‌ای و با طول حدود 6 متر نیز یافت شده است.

این دایناسور یکی از اولین دایناسورهای بزرگ و دزد بود. جمجمه ‌این دایناسور نسبت به بدنش بزرگ ولی ظریف بود و دو تاج استخوانی بالای سر خود داشت. جمجمه دیلوفوسورس شباهت بسیاری به جمجمه کاسواری‌های امروزی دارد. این دایناسور دارای فک پایین بلند، باریک و ظریفی بود که دندان‌های فک پایین او بسیار کوچک‌تر از دندان‌های فک بالا بودند. دندان‌های او مانند دندان‌های تمساح شامل یک ردیف طولانی از دندان و در اندازه‌های متفاوت بودند. دندان‌های او خیلی بلند اما ریشه کوچکی داشتند. پای او شامل سه پنجه بود.

دیلوفوسورس، گوشت‌خوار بود و روزانه 30 الی 35 کیلو گوشت مصرف می‌کرد. با توجه به دندان‌ها و آناتومی دهانش به احتمال زیاد او نمی‌توانسته از حیوانات بزرگتر از خودش تغذیه کند، بنابراین حیوانات کوچکتر را برای رفع گرسنگی انتخاب می‌کرده و یا لاشه‌خوار بوده است. دیلوفوسورس‌ها به ‌صورت گله‌ای و در دسته‌های کوچک زندگی می‌کردند و به کمک پاهای قدرتمندشان می‌توانستند به‌ راحتی از دست شکارچیان فرار کرده یا به دنبال طعمه‌شان بدوند.

دیلوفوسورس، از خانواده تروپودها است که در 190 میلیون سال پیش و در دوره ژوراسیک می‌زیست. جالب است که بدانید این دایناسور از اجداد خروس و بوقلمون است.

اولین فسیل از این دایناسور در سال 1942 توسط سام ولز (Sam Welles) و در آمریکای شمالی کشف شد.

ویژگی این دایناسور داشتن دو تاج استخوانی و شکننده بالای سرش بود. استخوان‌های این دوتاج، در حقیقت ادامه‌ استخوان‌های بینی بودند که تا بالای سرش کشیده می‌شدند.