دایناسور ها
Wiki

آپاتوسورس (Apatosaurus)

آپاتوسورس یا سوسمار فریبنده، او یکی از بزرگترین جانورانی بود که تا کنون روی زمین زندگی می‌کردند. دیرینه‌شناسان طول این دایناسور را حدود 23 متر، ارتفاع او را حدود 7 متر و وزنش را حدود 25 تن  تخمین زده‌اند.

این دایناسور دارای چهار پای قوی و مستحکم بود که پاهای عقبی‌اش از پاهای جلو بزرگتر بودند. برخلاف جثه بزرگ و گردن درازش، او دارای سری کوچک با مغزی بسیار کوچک بود که سوراخ‌های بینی‌اش نیز بالای سرش قرار داشت. استخوان‌های اندام این دایناسور عظیم‌الجثه، بسیار قوی بودند ولی گردنش از انعطاف بالایی برخوردار نبود.

انتهای دم بسیار بلند (حدود 15 متر) و قدرتمند آپاتوسورس، شلاقی شکل بود. او با قسمت انتهایی دم‌اش می‌توانست صداهای بلندی را تولید و ضرباتی مهیب و دردناکی را به دشمن خود وارد کند.

آپاتوسورس، گیاه‌خوار بود و روزانه یک‌تن از برگ درختان و گیاهان را مصرف می‌کرد. او با کمک دندان‌های مداد مانند خود برگ‌ها را می‌چید و بدون جویدن می‌بلعید، سپس به کمک سنگ‌های موجود در سنگدان غذای خود را خرد و آسیاب می‌کرد. دستگاه گوارش سوروپاد‌هایی نظیر آپاتوسورس، احتمالا در تمام طول روز در حال فعالیت بوده است.

آپاتوسورس، تخم‌گذار بود و به احتمال زیاد تخم‌های خود را در هنگام راه رفتن برروی زمین می‌انداخت و اقدام به لانه سازی نمی‌کرد. زیرا فسیل تخم‌های این دایناسور، در مسیرهای مستقیم و پشت سر هم پیدا شده است.

او از خانواده سروپودها است که در 145 تا 154 میلیون سال پیش و در دوره ژوراسیک می‌زیست. شاید براتون جالب باشد که زرافه‌های امروزی از نسل این دایناسور می‌باشند.

اولین فسیل از این دایناسور در سال 1877 توسط چارلز ‌مارش (Othniel Charles Marsh) و در آمریکای شمالی کشف شد. علت این که نام او را سوسمار فریبنده گذاشتند این است که اولین استخوان‌های کشف شده از این دایناسور، شباهت‌های زیادی به دایناسورهای دیگر به ویژه موساسورس و برونتوسورس (Brontosaurus) داشت. این دایناسور نسبتا باهوش (البته در گروه خانوادگی خودش) با کمک جثه بزرگش، به درختان اطراف ضربه می‌زد تا باعث افتادن درختان و درنتیجه ساخت موانعی روبروی شکارچی شود.

یکی از ویژگی‌های این دایناسور، داشتن اسکلتی خاص بود که به کمک آن می‌توانست همواره گردن خود را به طور تقریبا موازی با زمین قرار دهد و هیچ مشکلی هم برایش پیش نیاید، اما هم ‌خانواده‌هایش مانند دیپلودوکوس مجبور بودند سرخود را بالا بگیرد